Panel používateľa

Praženie kávy v popkornovači

Pokúsim sa podeliť o vlastné skúsenosti s asi polročným domácim pražením kávy.

Používam popkornovač ETA, ktorý je v súčasnosti stále na trhu.

Vsypete odporúčané množstvo kávy. V mojom prípade je to 10 dkg a zapnete. Prvé minúty (max. 5) si stroja nemusíte veľmi všímať, ale rozhodne neodchádzajte. Káva sa samovoľne pôsobením prúdenia teplého vzduchu premiešava, pričom sa zvyšuje intenzita pohybu. Ako náhle začne prvé pukanie, ktoré je dobre počuť aj napriek hluku stroja, treba sa sústrediť už len na kávu. V priebehu najbližších 2-4 minút príde k druhému pukaniu, ktoré je síce tichšie, ale takisto počuteľné. Po ďalšej chvíľočke sa na káve začnú objavovať kvapôčky oleja, a to už je najkrajnejší moment, kedy ja končím s pražením. Stroj vypnem a kávu vysypem do pripraveného kovového cedníka, postriekam vodou, čo možno aj zopakovať (nie preliať), buď rukou namočenou vo vode, alebo použijem postrekovač, a premiešavam niečím vhodným - rozhodne nie rukou, káva je naozaj veľmi, veľmi horúca. Predchádzajúca veta hovorí v podstate o čo najrýchlejšom schladení kávy, pretože ak tak neurobíte, káva sa samovoľne praží ďalej a môžete ju prepražiť. Takmer od začiatku praženia vyletujú zo stroja šupky. Tento problém riešim malým akumulátorovým vysávačom, takže po skončení praženia Vám zostane v kuchyni mierny zápach po pražení a trošku dymu, ale žiadny neporiadok. Káva je upražená rovnomerne, ale vraj je tento postup pomerne rýchly v porovnaní s pražením v malej domácej pražičke. Píšem vraj, lebo ja mám skúsenosť len s uvedeným popkornovačom. Celý proces mi netrvá dlhšie ako 10 min.

Ešte malá poznámka na záver. Pri prvom pražení ma zarazilo, že káva nevonia kávovo. Po malom zamyslení som samozrejme prišla na to, že je to logické. Vôňa sa rozvinie asi do 10 min. Kávu po vychladení rozhodne nesypte do nádoby, ktorú uzavriete. Káva ešte niekoľko hodín uvoľňuje plyny a nádoba by mohla vystreliť. Ale ja ju bežne nasypem do "pressostroja" a len priklopím, aby mohla káva dýchať.

Prajem veľa pekných chvíľ s dobrou kávičkou.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie