Panel používateľa

Nákup kávy

Po finálnej úprave kávy v mieste jej produkcie (mokrý alebo suchý spôsob) je káva expedovaná do krajín spotreby. Káva je distribuovaná v jutových vreciach a aj produkcia kávy je udávaná vo vreciach.

Najčastejšie ide o 60 kg vrecia, ale môžeme sa stretnúť aj s ľahšími, aj s ťažšími. Svetová produkcia je okolo 120 miliónov vriec ročne, z tohto okolo 40 % pripadá na Brazíliu. Najväčšími odberateľmi sú USA (30 %) a Európa (35 %). Z európskych krajín je najväčším importérom Nemecko, najusilovnejších konzumentov kávy nájdete však v severských krajinách. Na severe, kde slnko rýchlo vystrieda dlhá noc, je spotreba kávy až 11 kilogramov na osobu za rok. Keď si uvedomíme, že tento ukazovateľ zahŕňa aj malé deti a kofeínových abstinentov, je toto číslo úctyhodné.

Cesta upravenej (stále však ešte zelenej) kávy však nie je úplne priamočiara. Kávu nakupujú obchodníci na kávovej burze, podobne ako sa obchoduje s akciami na burze cenných papierov. Znie to možno neuveriteľne, ale obchod s kávou dosahuje v absolútnych číslach druhý najväčší objem po obchode s ropou. Najväčší hráči kávovej burzy (ide o štyri firmy) ovládajú až 80 % obchodu a nakupujú hlavne pre svoju distribučnú sieť. Menšie firmy nakupujú u obchodníkov – burzových maklérov, ktorí väčšinou sídlia v prístavoch. V Európe sú týmito prístavnými mestami hlavne Hamburg a Antverpy. Niektorí obchodníci s gurmánskou kávou majú zmluvne zaviazané plantáže, na ktorých dozerajú na celý proces rastu, zberu a spracovania kávy. Ďalší špecializovaní obchodníci, ale aj niektorí producenti, majú dokonca vlastné plantáže. Nakúpená zelená káva putuje z prístavu priamo do pražiarní. Výnimku tvorí káva určená na výrobu bezkofeínovej kávy. Tie putujú do tovární na dekofeináciu.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie