Panel používateľa

Praženie kávy

Praženie kávy je najdôležitejšou fázou prípravy kávy. Stupeň upraženia kávy ovplyvňuje chuť, arómu a všetky ďalšie vlastnosti kávy. Počas praženia prechádza kávové zrno niekoľkými charakteristickými fázami a mení farbu. Proces praženia sa začína po dosiahnutí 200 °C.

Káva nadobúda hnedastú farbu a zvyšovaním teploty postupne ešte viac tmavne. Zrno stratí vlhkosť, váha upraženej kávy klesne podľa typu praženia a vlhkosti zelenej kávy o 10 až 20 %. Postupne sa karamelizujú cukry a prebiehajú ďalšie procesy, pri ktorých káva získava neopakovateľnú arómu a chuť. Vyšším stupňom praženia klesá obsah kofeínu v káve. Zrná zväčšia objem až o 100 % a popraskajú. Praženie sprevádzajú aj charakteristické procesy:

  • uvolňovanie šupiek,
  • prvé praskanie – je zviazané s uvolňovaním vody,
  • krátke ticho,
  • druhé praskanie – tichšie a intezívnejšie, zviazané s uvolňovaním CO2 zo zrna.

Tieto procesy predstavujú veľmi dôležité signály pre pražiara a hovoria o fáze upraženia kávového zrna.

 

BARZZUZ stupne praženia

city +: na pol ceste medzi regular city full city. Káva je vhodná na všetky druhy prípravy, ale vynikne ako filtrovaná, či zalievaná. Acidita je stále výrazna, ale ani príprave na espresso nepôsobí príkro, čo vníma väčšina pri stupni regular city. Regionálne a varietálne rozdiely sú na maxime.

full city: prvé známky druhého pukania. Takmer všetky vlastnosti na maxime, zostáva prítomná mierna acidita, je v rovnováhe s rozvinutým horko - sladkým komplexom. Ideálna na prípravu espressa, ale aj iné prípravy.

full city ++: len kúsok za FC. Druhé pukanie je v intezívnej fáze. Káva ma plné mohutné telo, acidita je takmer úplne potlačená, ideálne na espresso.

dark roast: (len Black Blend): Veľmi tmavé praženie. Prevláda horká chuť. Začínajú sa objavovať spálené tóny, ostatné chuťe sú na ústupe. Regionálne a varietálne rozdiely sa takmer úple stierajú. Je vhodná pre ľudí, ktorí majú problémy so žalúdkom. Hodnota pH je o viac ako 1 stupeň vyššia ako u stupňa praženia city. Ekvivalent talianske - neapolské praženie.Stupne praženia, ako ich pozná väčšina pražiarov po celom svete.

Farba Povrch zrna Teplota zrna Názov praženia Chuť
Veľmi svetlo hnedá suchý 205 °C Cinamon Prevláda kyslosť, tenké telo, káva má trávovú pachuť.
Svetlo hnedá suchý prvé praskanie - 205 °C Cinamon New England Prevláda kyslosť, začína sa vyvýjať telo, používa sa v lacných zmesiach
Primerane svetlo hnedá suchý 215°C Light Kyslosť dosahuje maximum, začína sa rozvíjať telo a komplexnosť.
Stredne hnedá suchý 215 - 225 °C Regular city Mierne klesá kyslosť, aróma a komplexnosť je na maxime, začína sa rozvíjať sladkosť.
Stredne tmavo hnedá kvapky oleja na povrchu druhé praskanie - 225 - 230 °C Full city, Viedenské, Kontinentálne Takmer všetky vlastnosti na maxime, vyvážená káva
Primerane tmavo hnedá lesklý povrch 230 - 235 °C Espresso, Francúzske praženie Nízka kyslosť, mohutné telo maximálna sladkosť
Tmavo hnedá veľmi lesklý povrch 240 °C talianske, neapolské začínajú sa objavovať spálené tóny, ostatné chuťe sú na ústupe
Veľmi tmavo hnedá lesklý povrch 245 °C Španielske, tmavé francúzske Prevládajú spálené tóny
Čierna ... začína horieť ... Káva je takmer spálená
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie