Panel používateľa

Plantážna káva

Plantážna káva (single origin) pochádza vždy z konkrétnej krajiny, z konkrétnej plantáže. Nepredáva sa ako neidentifikovateľná zmes, jej pôvod, minimálne krajina pôvodu, je vždy uvedený. Každá plantážna káva je špecifická svojou chuťou, ktorá závisí aj od typu spracovania. Kávy z centrálnej Ameriky sú veľmi jemné s vyššími obsahmi kyselín, ktoré dodávajú káve ovocné a vínové chute, naproti tomu, brazílska káva má výrazné telo a nižší obsah kyselín. V každej káve sa dá postupne nájsť niečo nové, a preto sa pre Vás môže stať každá šálka kávy malým dobrodružstvom.

V supermarketoch alebo aj v bežných obchodoch totiž kúpite najmä kávu, ktorá sa ponúka ako zmes a ktorej pôvod, teda geografické umiestnenie plantáže, nie je často zrejmý. Cieľom je predaj pre masovú spotrebu, kde cena býva rozhodujúcim kritériom, niekedy však na úkor akosti. Plantážnu kávu môžete kúpiť na internete alebo v špeciálnych obchodoch s kávou alebo gurmánskych obchodoch. Plantážna káva je určená pre znalcov alebo tých, ktorí majú chuť stále niečo objavovať. Na praženie sa vyberajú zrnká len z tých plantáží, kde sa pestuje druh arabika. Káva z určitej, povedzme aj menej frekventovanej plantáže sa, samozrejme, nepredáva v takých množstvách ako káva určená pre rozhodujúcich hráčov na trhu. Náklady na dopravu sa tým tiež zvyšujú, preto je logické, že jej cena trochu prevyšuje priemer.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie