Panel používateľa

Kávovník - Coffea

kavove-bobuleKávovník - Coffea je krovitá viacročná rastlina. Rod Coffea zahrňuje približne 80 rôznych druhov. Patrí do čeľade morenovitých. 

Na výrobu kávy sa používajú len štyri druhy:

  • Coffea arabica,
  • Coffea canephora-robusta,
  • Coffea exelsa,
  • Coffea liberica.

Obchoduje sa prevažne s dvoma druhmi, s arabikou a robustou. 

Kávovník je viacročný, stálo zelený ker s kožovitovými listami v tvare oválu. Vytvára lesný porast, ktorý môže mať výšku aj viac ako 4 m. Hlavný koreň kávovníka rastie do hĺbky asi 2,5 m. Kvety kávovníka sú biele a voňajú obdobne ako jazmín. Kávovník rozkvitá po skončení obdobia sucha, okamžite s prvým dažďom. Plody, ktoré vyrastajú po odkvitnutí (kávové čerešničky), dozrejú za 5 až 8 mesiacov pri druhu arabica a za 9 až 11 mesiacov pri druhu robusta. Počas zretia sa mení ich farba zo zelenej na žltú a nakoniec plody sčervenajú. Plod kávovníka zvyčajne obsahuje dve semená (vlastné kávové zrná), ktoré sú uložené plochými stranami k sebe. Každé zrnko tesne obopína priliehavá strieborná kožka s voľným oplodím.

kávovník coffea arabica

Coffea Arabica

kávovník robusta

Coffea Canephora - robusta

Coffea liberica

Coffea Liberica

Okolo zŕn je sladká dužina kávovej čerešničky. Čerešnička má na povrchu tuhú červenú vonkajšiu kožu. Pozberané kávové zrná druhu arabica majú podlhovastý oválny tvar a sú rozdelené vlnovitou ryhou.V ryhe je často vidieť zvyšky striebornej kožky. Modrozelená až zelená farba zŕn sa postupne mení do svetlošeda až žltava. Ich dĺžka sa pohybuje od 5 do 8 mm. Zrná druhu robusta sú guľaté, majú rovnú ryhu a sú oveľa menšie. Ich farba je nažltlá až šedá. V niektorých prípadoch sa v kávovej čerešničke vyvinie len jedno guľaté zrno, a to najmä na konci konárika kávovníka. Takýmto guľatým zrnkám sa hovorí hrášok. Počas spracovania sa tieto hrášky vytrieďujú a pražia sa osobitne.

Coffea plant

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie