Panel používateľa

Káva z Dominikánskej republiky

Druhú časť ostrova Hispaniola zaberá Dominikánska republika. Okrem spoločnej histórie v počiatkoch pestovania kávy má Dominikánska republika s Haiti aj spoločné prírodné podmienky. Vysoká vlhkosť, optimálna teplota, vhodná nadmorská výška a na živiny bohatá pôda. Skrátka ideálne pre pestovanie kávy.

Na Hispaniole nie je obdobie dažďov. Prísun bohatých dažďov je počas celého roka. Klímu navyše ovplyvňujú teplé oceánske prúdy a vetry. To spoločne vytvára neobyčajne dlhé produkčné obdobie takmer počas celého roka. Počasie však voči ostrovu nie je len prívetivé. Veľmi často je ostrov vystavený mohutným hurikánom. V roku 1998 bolo zničených takmer 70% krajiny.

Pestuje sa výhradne arabika z 90% varieta Typica. Ďalšie pestované variety sú Caturra, Bourbon, Catuai and Neuvo Mondo. Prevažná časť kávy je pestovaná na malých farmách, organicky bez použitia chemických prípravkov a v tieni vyšších rastlín (shadow growing). V krajine je šesť vládou vyčlenených regiónov: Cibao, Bani, Azua, Ocoa, Barahona a Juncalito. Každý región produkuje špecifickú kávu.

Káva je zberaná ručne a spracovávaná, až na výnimky, mokrou cestou, s dosušovaním na slnku.

Santo Domingo, ako je dominikánska káva označovaná, je zaradená spolu s jamajskou, haitskou a portorickou kávou ako karibská káva. Oproti ostatným má nižšiu reputáciu, ktorá je však skôr dôsledkom spracovania a triedenie pre export, ako samotnou kvalitou kávy.

Káva má plné telo, strednú aciditu, veľmi výraznú a dobrú arómu a je charakteristická zemitými tónmi.

Ročná produkcia je okolo 420 000 60 kg vriec, z čoho len 45 000 vriec ide na export.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie