Káva z Dominikánskej republiky
Druhú časť ostrova Hispaniola zaberá Dominikánska republika. Okrem spoločnej histórie v počiatkoch pestovania kávy má Dominikánska republika s Haiti aj spoločné prírodné podmienky. Vysoká vlhkosť, optimálna teplota, vhodná nadmorská výška a na živiny bohatá pôda. Skrátka ideálne pre pestovanie kávy.
Na Hispaniole nie je obdobie dažďov. Prísun bohatých dažďov je počas celého roka. Klímu navyše ovplyvňujú teplé oceánske prúdy a vetry. To spoločne vytvára neobyčajne dlhé produkčné obdobie takmer počas celého roka. Počasie však voči ostrovu nie je len prívetivé. Veľmi často je ostrov vystavený mohutným hurikánom. V roku 1998 bolo zničených takmer 70% krajiny.
Pestuje sa výhradne arabika z 90% varieta Typica. Ďalšie pestované variety sú Caturra, Bourbon, Catuai and Neuvo Mondo. Prevažná časť kávy je pestovaná na malých farmách, organicky bez použitia chemických prípravkov a v tieni vyšších rastlín (shadow growing). V krajine je šesť vládou vyčlenených regiónov: Cibao, Bani, Azua, Ocoa, Barahona a Juncalito. Každý región produkuje špecifickú kávu.
Káva je zberaná ručne a spracovávaná, až na výnimky, mokrou cestou, s dosušovaním na slnku.
Santo Domingo, ako je dominikánska káva označovaná, je zaradená spolu s jamajskou, haitskou a portorickou kávou ako karibská káva. Oproti ostatným má nižšiu reputáciu, ktorá je však skôr dôsledkom spracovania a triedenie pre export, ako samotnou kvalitou kávy.
Káva má plné telo, strednú aciditu, veľmi výraznú a dobrú arómu a je charakteristická zemitými tónmi.
Ročná produkcia je okolo 420 000 60 kg vriec, z čoho len 45 000 vriec ide na export.