Panel používateľa

Variety kávy arabika

Vo svete sa pestuje viac variet druhu coffea arabica, no všetky pochádzajú z pôvodnej variety typica a bourbon. Bourbon pochádza z ostrova Bourboun, kde bola po prvý krát vyšľachtená a do Ameriky ju priviezli Francúzi.

Pre voľbu variety pre konkrétnu plantáž je rozhodujúca výnosnosť a odolnosť variety. Kvalita a chuť výslednej šálky kávy je druhoradá. Najznámejšie variety kávy arabica sú:

 • Typica - základ pre väčšinu známych variet. Rastlina je 3,5 - 4 m vysoká. Má veľmi malú výnosnosť, no kvalita uvarenej kávy je excelentná.
 • Bourbon - produkuje o 20 - 30 % viac kávy ako Typica. Zrná sú relatívne malé a husté. Dozrievajú rýchlo, a preto hrozí nebezpečie ich poškodenia silnými dažďami a vetrom. Najlepšie sa jej darí v 1050 až 2100 m n.m.
 • Caturra - je mutácia Bourbon vyšľachtená v Brazílii. Poskytuje vysoké výnosy a dobrú kvalitu, ale potrebuje intezívnu starostlivosť. Je vhodná do väčšiny podmienok, ale najlepšie sa jej darí v 500 až 1650 m n.m.
 • Catuai - je vysoko výnosná varieta. Je to kríženec medzi Mundo Novo a Caturra. Plody nie sú príliš opadavé, takže je vhodná do oblastí silných vetrov a dažďov.
 • Pache comum - je mutácia variety Typica. Darí sa jej 1050 až 1650 m n.m.
 • Pache colis - pochádza z Guatemaly. Plody sú veľmi veľké. Je vysoká 0,8 - 1,25 m. Darí sa jej 900 až 1800 m n.m.
 • Catimor - kríženec medzi Timor (odolná voči hrdzi) a Caturra vyšľachtená v roku 1959 v Portugalsku. Začínajú skoro rosiť a výnosy patria medzi najvyššie medzi komerčnými varietami. Z týchto dôvodov potrebuje veľmi intezívnu starostlivosť. Komerčne sa pestuje viacero variet Catmior-u (T-8667, T-5269, T-5175) vhodné pre rôzne nadmorské výšky. Je adaptibilný od 610 m n.m. Vyššie pestované zrná (nad 1200 m) sú hustejšie a majú vyššiu kvalitu uvarenej kávy.
 • Kent - je pestovaný pre vysoké výnosy a odolnosť voči kávovej hrdzi. Mundo Novo - je prírodný hybrid medzi Typica a Bourbon, nájdený v Brazílii. Rastlina je silná a odolná voči chorobám.
 • Mundo Novo - poskytuje vysoké výnosy, no dospieva neskôr ako ostatné variety. Darí sa jej od 1050 do 1650 m n.m.
 • Maragogype - je mutácia variety Typica objavená v Brazílii. Maragogype je vyššia ako ostatné Variety Bourbon a Typica. Výnosy sú nízke, ale zrná sú extrémne veľké. Darí sa jej od 610 do 760 m n.m. Pre charakteristickú chuť je veľmi vyhľadávaná.
 • Amarello - varieta plodiaca žlté plody. Nie je veľmi rozšírená.
 • SL28 - pôvodne vyšľachtená v Keni v 30. rokoch 20. storočia v rámci programu na výskum odolnosti kávovníkov voči chorobám a škodcom. Odroda je vhodná pre stredné až vysoké nadmorské výšky a vykazuje odolnosť voči suchu a vysokú produktivitu. Kávovník má veľké čerešne a mimoriadne komplexný chuťový profil s veľmi vysokou kvalitou. Cenená je predovšetkým pre svoju jemnosť, obvykle ponúka bohatú sladkú chuť s ovocnými a kvetinovými tónmi.
 • Blue mountain - veľmi známa varieta pre svoju odolnosť voči chorobám plodov a odolnosti vo vysokách nadmorských výškach. Pochádza z Jamaiky. V súčasnosti je pestovaná aj v Kona na Havaji. Varieta má veľmi výraznú a cenenú chuť. Jamaika Blue mountain je jedna z najdrahších káv na svete.
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie